#279 – redakcija Sceniranja / letnji freestyling

Sceniranje
Poslednja epizoda Sceniranja pre letnje pauze tradicionalno je revijalnog karaktera i predstavlja priliku članovima redakcije da pretresu utiske iz sezone iza nas i iznesu očekivanja od leta pred nama.
Poslednja epizoda Sceniranja pre letnje pauze tradicionalno je revijalnog karaktera i predstavlja priliku članovima redakcije da pretresu utiske iz sezone iza nas i iznesu očekivanja od leta pred nama. Tako je bilo i ovog puta, pa poslušajte šta smo se nadivanili.

Voditelji, gosti i muzički urednici: Aleksandar Kecman, Branislav Sarić i Aleksandar Gubaš.

#278 – Kristina Stojanović, Gavrilo Jović / pop till you drop

Sceniranje
U 278.
U 278. Sceniranju ugostili smo predstavnike plesne trupe Izraz, koja je ponikla iz Šapca. Oni su izabrani da predstavljaju Srbiju na prestižnom svetskom plesnom takmičenju World of Dance, koje se održava ovog jula u Los Anđelesu, a trenutno je u toku kampanja za obezbeđivanje novca za troškove njihovog odlaska na to takmičenje.

Svoj uspeh članice i članovi Izraza baziraju da napornom radu i dobroj hemiji unutar grupe, kao i na autentičnosti, doslednosti samima sebi i veri u moć plesa da prevaziđe granice. O tome kako izgleda njihov pristup, kako je tekao njihov put i razvoj do Los Anđelesa i šta planiraju posle toga, razgovarali smo sa Kristinom Stojanović i Gavrilom Jovićem iz grupe Izraz.

Emisiju vodili: Tamara Broćić i Drvoduh Šumski.

Izbor muzike: Zlata Vojnić Kortmiš, rediteljka i aktivistkinja iz vršačkog projekta TV Krpelj.

#277 – Asocijacija NKSS, ULUS / Sizifova godina

Sceniranje
U vikendu iza nas bila je godišnjica prvog protestnog foruma koji je NKSS organizovao ispred zgrade Ministarstva kulture, kao i godišnjica sastanka koji je dan kasnije delegacija NKSS imala s tadašnjom ministarkom Majom Gojković.
U vikendu iza nas bila je godišnjica prvog protestnog foruma koji je NKSS organizovao ispred zgrade Ministarstva kulture, kao i godišnjica sastanka koji je dan kasnije delegacija NKSS imala s tadašnjom ministarkom Majom Gojković. To je bio početak kampanje za unapređenje konkursnih procedura i rešavanje niza drugih pitanja koja muče nezavisnu kulturnu scenu.

I dok je u početku izgledalo da ima šanse za neki napredak, pa su čak konkursi Ministarstva za 2024. godinu raspisani još u toku 2023. godine, sada smo u situaciji da rezultati na vreme raspisanih konkursa kasne već više od tri meseca u odnosu na zakonski rok, dok konkurs Gradskog sekretarijata za kulturu još uopšte nije ni raspisan. U međuvremenu su se dogodili i izbori koji su doneli ne baš obećavajuće promene u Ministarstvu kulture.

Zato smo ovu epizodu posvetili pomalo gorkom podsećanju na ono što je rečeno tokom ovih godinu dana na relaciji nezavisna scena – državni organi za kulturu, a što nije dovelo do željenih promena.

#276 – Raul Alberto Dias, Vladimir Nikolić, Dejan Savić / legende udaraljki

Sceniranje
U 276. epizodi Sceniranja govorili smo o možda i najglasnijem muzičkom izrazu na lokalnoj sceni.
U 276. epizodi Sceniranja govorili smo o možda i najglasnijem muzičkom izrazu na lokalnoj sceni. Naši sagovornici su bili:

– Raul Alberto Dias, rođen u Gvineji Bisao, živi i aktivno nastupa u Beogradu više od 30 godina. Osnivač je sastava Baga Baga, So Sabi i kolektiva Đembekunda.

– Vladimir Nikolić je đembista preko 30 godina. Naučen od raznih majstora zapadnoafričkih udaraljki. Trenutno je učitelj i predsednik KUD Singidundun.

– Dejan Savić je perkusionista koji je već preko 20 godina deo scene kao aktivan član bendova Salsa Y Punto, So Sabi i Yoi. Nastupao je i sa: Institut, Borogodo, Đura i mornari, Trio Ženijal i sa DJ-evima.

Emisiju vodili: Drvoduh Šumski i Branislav Sarić.

Muzički izbor je bio u Duhu s temom.

#275 – Aleksandra Rašić Radosavljević, Anđelka Nastić / kultura na periferiji

Sceniranje
U 275. epizodi Sceniranja govorili smo o inicijativama za pokretanje neformalnih institucija i osvajanje novih prostora za kulturne programe po obodima Beograda.
U 275. epizodi Sceniranja govorili smo o inicijativama za pokretanje neformalnih institucija i osvajanje novih prostora za kulturne programe po obodima Beograda. Sagovornice su nam bile:

– Aleksandra Rašić iz Padinske Skele više od 30 godina radi u izdavaštvu. Kroz razna udruženja bavi se aktivizmom i poboljšanjem uslova života, posebno sugrađana na levoj obali Dunava.

– Anđelka Nastić iz Barajeva je klasični filolog, prevoditeljka sa latinskog, osnivačica i koordinatorka Knjižnog štaba.

Emisiju vodili: Teodora Marković i Branislav Sarić

Muzika: neiskorišćene pesme iz ranijih epizoda

#274 – Ivana Bogićević Leko, Mia Ćuk / samoupravna umetnost

Sceniranje
U 274. epizodi Sceniranja krenuli smo putevima radničke kooperacije u nekadašnjoj socijalističkoj Jugoslaviji i sledili smo tragove koje su u kulturnom životu svoje sredine ostavili giganti tadašnje ekonomije, a malo smo zavirili i u nezavisno stvaralaštvo samoupravljača.
U 274. epizodi Sceniranja krenuli smo putevima radničke kooperacije u nekadašnjoj socijalističkoj Jugoslaviji i sledili smo tragove koje su u kulturnom životu svoje sredine ostavili giganti tadašnje ekonomije, a malo smo zavirili i u nezavisno stvaralaštvo samoupravljača. Ono što su sada samo atraktivni investitorski placevi, ne tako davno bili su generatori živog kulturnog života, a priču o njima predstavile su nam članice tima „Jednostavno rečeno“ – Ivana Bogićević Leko, pozorišna rediteljka, i Mia Ćuk, vizuelna umetnica i kustoskinja.

Emisiju vodili: Aleksandar Kecman i Teodora Marković

Muzika: najveći hitovi sa prvomajskih parada u SFRJ

#273 – Igor Horozović, Niko Nikolić / indie pop

Sceniranje
U 273. epizodi Sceniranja pretresali smo razna važna pitanja etike i estetike nezavisne produkcije sa dva senzibilna muzičara:

– Igor Horozović, poznatiji kao R O G I, svira više instrumenata, a snima, aranžira i producira uglavnom sam.

U 273. epizodi Sceniranja pretresali smo razna važna pitanja etike i estetike nezavisne produkcije sa dva senzibilna muzičara:

– Igor Horozović, poznatiji kao R O G I, svira više instrumenata, a snima, aranžira i producira uglavnom sam. Njegov je stil šaren i raznovrstan kao i njegov ukus, ali to su uglavnom pop kompozicije, u koje neretko utkiva elemente jazz, soul i funk žanrova.

– Niko Nikolić je kantautor iz Trstenika koji živi i radi u Beogradu. Piše i peva o ljubavi, folkloru i nemogućim mestima. Autentičnim pesmama i eklektičnim pristupom sviranju, Niko Nikolić postaje sve istaknutija zvezda na domaćoj nezavisnoj sceni.

Emisiju vodile: Teodora Marković i Luna Stevanović.

Muziku su birali gosti.

#272 – Jelena Novaković / sistem vrednosti kulturne redakcije

Sceniranje
U čudnom međuprostoru između praznika, 272. epizodu Sceniranja osmislili smo kao radio-dramu koja predstavlja fiktivni razgovor komisije sa fiktivnom kandidatkinjom za članicu redakcije Sceniranja.
U čudnom međuprostoru između praznika, 272. epizodu Sceniranja osmislili smo kao radio-dramu koja predstavlja fiktivni razgovor komisije sa fiktivnom kandidatkinjom za članicu redakcije Sceniranja.

U ulozi kandidatkinje: Jelena Novaković, studentkinja digitalnih umetnosti na FMK i mlada filmska rediteljka iz Novog Sada.

Komisiju glumili: Aleksandar Gubaš i Branislav Sarić iz redakcije Sceniranja.

Izbor muzike: Jelena Novaković.

#269 – XIV skupština Asocijacije NKSS / zona narednog razvoja

Sceniranje
Na 14. godišnjoj sednici Skupštine Asocijacije NKSS, koja je održana 5-7. aprila pod orahom u dvorištu Tačke susretanja u Vršcu, učestvovalo je više od 60 organizacija i inicijativa iz čitave Srbije.
Na 14. godišnjoj sednici Skupštine Asocijacije NKSS, koja je održana 5-7. aprila pod orahom u dvorištu Tačke susretanja u Vršcu, učestvovalo je više od 60 organizacija i inicijativa iz čitave Srbije. U ovoj, 269. epizodi Sceniranja, predstavili smo neke od njih, stvari kojima se bave i fazu u kojoj se nalaze:

– Orkestar Svetlost (Smederevo)
– Zu Zu Zujalice (Niš)
– Centar za savremenu kulturu i umetnost (Subotica)
– CEPORA (Beograd)
– KAO Parnas (Novi Sad)
– CEKOM (Zrenjanin)
– Grupa „Hajde da…“ (Beograd)

Svoje lične poglede na ovogodišnju Skupštinu izneli su Vlada Đurić (UA Zrenjanin) i Marija Vasić Kanački (Tačka susretanja – Vršac), a možete da čujete i nešto od atmosfere van radnog dela programa.

Izveštači sa lica mesta: Aleksandar Gubaš i Isidora Popović.

Muzika: neiskorišćene pesme iz ranijih epizoda.

#268 – Ana Arp, Dušan Pavlović / prometejstvo savremenog doba

Sceniranje
Sa Anom i Dušanom o njihovim kabinetima čuda, o nezavisnom stvaranju i odnosu prema radu u kome deluju bez posredovanja institucija, o internetu kao mediju, o učenju i podučavanju, o obrazovanju uma i duha kao procesu koji se nikada ne završava.

– Ana Arp (1985) je savremena srpska književnica.

Sa Anom i Dušanom o njihovim kabinetima čuda, o nezavisnom stvaranju i odnosu prema radu u kome deluju bez posredovanja institucija, o internetu kao mediju, o učenju i podučavanju, o obrazovanju uma i duha kao procesu koji se nikada ne završava.

– Ana Arp (1985) je savremena srpska književnica. Piše postžanrovsku fikciju, eseje i priče u digitalnom i štampanom obliku. Samoorganizovano objavljuje svoje knjige. Od 2011. autorka je sajta A.A.A koje vidi kao svoje digitalno književno-umetničko delo čiji je materijalni korelat u formi knjige objavila 2023. godine.

– Dušan Pavlović se bavi mašinskim učenjem, naučnim obrazovanje, novinarstvom i popularizacija nauke i muzike. Autor je radio emisija „Radio Galaksija“ i „Night Waves Sessions“. Trudi da približi nauku slušaocima, da stvori prostor za naučnike da pričaju o nauci, kao i da otkrije i podeli otkrića o novoj muzici.

Emisiju vodila: Tamara Broćić.

Muzički izbor: Nenad Stanković Đevđir, gilipter, đilkoš, lelemud i još štošta.