#263 – Asocijacija NKSS, Kooperativa / crossing the line

Sceniranje
U pejzažu nezavisne kulture u regionu poznatom kao Jugoistočna Evropa, koji je sada uglavnom podeljen po političkim linijama, većina kulturne produkcije dolazi iz međusobno povezane i vibrantne nezavisne scene.
U pejzažu nezavisne kulture u regionu poznatom kao Jugoistočna Evropa, koji je sada uglavnom podeljen po političkim linijama, većina kulturne produkcije dolazi iz međusobno povezane i vibrantne nezavisne scene. Ova scena cveta uprkos izazovima i podelama, podstičući saradnje, prijateljstva i istinsko interesovanje za razumevanje perspektiva iz celog regiona. Nažalost, podrška nacionalnih i lokalnih institucija je nestabilna i uglavnom nekonzistentna … U ovom nesigurnom okruženju, mnoge važne teme često ostaju neizgovorene. Predlažemo drugačiji pristup: da se o ovim pitanjima govori što otvorenije i iskrenije. Konferencija „Crossing the Line: Collaborative Perspectives on the Future of Culture“ ima za cilj da podeli iskustva vezana za finansiranje projekata i kulturnu produkciju iz perspektiva kako stvaralaca tako i finansijera.

Reporter sa konferencije i muzički urednik: Drvoduh Šumski

#262 – Damjan Brkić, Vukašin Đelić / muzika kojom se ređe ide

Sceniranje
U 262.
U 262. Sceniranju predstavili samo zanimljive muzičke eksperimentatore i njihove aktuelne projekte:

– Damjan Brkić je gitarista, kompozitor, tekstopisac, producent i programer iz Beograda, jedan od pokretača Klopke za pionira i gitarista The Cyclist Conspiracy. 2010. osniva grupu Crno dete sa kojom i danas nastupa. Pored toga, kroz projekat Iframes bavi se i eksperimentalnom muzikom.

– Stvaralački proces gitariste Vukašina Đelića prošao je kroz različite faze, od ranih 2000-ih kada je gitaru koristio kao prijemnik radio talasa, preko improvizacija u okviru Belgrade Noise i ImprovE kolektiva, do grupe Dol osnovane 2016. koja je inspirisana putopisima i ranim bluzom.

Voditelji: Boris Milanović i Aleksandar Kecman.

Muziku su birali gosti.

#261 – Milica Laufer, Ana Simona Zelenović / ženski Selfi

Sceniranje
Gošće 261.
Gošće 261. Sceniranja došle su nam iz godišnjaka Selfi, posvećenog ženama koje stvaraju:

– Milica Laufer je diplomirala srpsku književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i završila master studije kulture i roda. Pisala je autorske kolumne za nezavisni portal B92 i švajcarske dnevne novine 24 Heureus. 2017. godine osnovala je feministički portal Milica magazin, a 2022. pokrenula feministički godišnjak Selfi.

– Ana Simona Zelenović je diplomirala i masterirala istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, kao i na smeru Studije roda na FPN. Od 2015. do danas radi kao kustoskinja, samostalno i u Novembar galeriji. Zajedno sa Milicom Laufer pokrenula je Selfi. Ove godine biće kustoskinja paviljona Crne Gore na Venecijanskom bijenalu.

Voditelji: Teodora Marković i Branislav Sarić

Muzički izbor: @lazni_kustos

#253 – Mila Stojanović, Miloš Bojović, Jelena Prljević / neke novembarske izložbe

Sceniranje
U 253. izdanju Sceniranja bavili smo se nekim aktuelnim izložbama i vrednim ljudima koji stoje iza njih.
U 253. izdanju Sceniranja bavili smo se nekim aktuelnim izložbama i vrednim ljudima koji stoje iza njih. To su izložba fotografkinje Laure Fiorio u Remont galeriji i kolektivna izložba „Žarišta“ u Umetničkom prostoru U10. Naši gosti bili su:

– Mila Stojanović, apsolvent na studijama novih likovnih medija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Članica je tima Remont galerije.

– Miloš Bojović, fotograf i pisac koji propituje odnose straha, anksioznosti i mogućnosti izbora u polju mašte. Suosnivač je produkcijske kuće „Žuta mrlja“ i jedan od učesnika izložbe „Žarišta“.

– Jelena Prljević, vizuelna umetnica čija praksa istražuje polje crteža, pokretne slike i instalacije, sugerišući razumevanje procesa prevazilaženja nemira. Takođe učestvuje u izložbi „Žarišta“.

Emisiju vodile: Tamara Broćić i Teodora Marković

Muziku birao: kolektiv кул.т, koji organizuje događanja u Novom Sadu i pravi muzičku radio emisiju VIS

#252 – Marija Vitas, Ivana Arsenijević / muzički globus

Sceniranje
U 252. epizodi Sceniranja govorili smo o nedavno završenom Pocket Globe festivalu i pretresali smo pojam „world music“: šta on zapravo znači, ima li uopšte smisla kao pojam, zašto je važan, kakav je njegov odnos s etnomuzikologijom…
U 252. epizodi Sceniranja govorili smo o nedavno završenom Pocket Globe festivalu i pretresali smo pojam „world music“: šta on zapravo znači, ima li uopšte smisla kao pojam, zašto je važan, kakav je njegov odnos s etnomuzikologijom… Gostovale su nam:

– Marija Vitas je etnomuzikolog, muzički kritičar, novinar, istraživač, urednik časopisa i portala, koselektor festivala Todo Mundo i Pocket Globe, kulturni radnik, članica međunarodnog panela Transglobal World Music Chart.

– Ivana Arsenijević je diplomirala etnomuzikologiju i staro srpsko crkveno pojanje. Radila je u organizaciji Guitar Art festivala. Aktivna kao muzički i vokalni pedagog, osnivač Omladinskog pevačkog društva „Modus“ i benda „Sanvila“.

Emisiju vodili: Bojana Tomašević i Boris Milanović

Muzički izbor: kolektivno istraživanje pojma „world music“

#251 – NKSS, ULUS i Gnezdo / combat rock

Sceniranje
251. epizoda Sceniranja je još jedna borbena epizoda koja se bavi aktuelnom kampanjom Asocijacije NKSS i ULUS-a, pod nazivom „Nisam u javnom interesu“.
251. epizoda Sceniranja je još jedna borbena epizoda koja se bavi aktuelnom kampanjom Asocijacije NKSS i ULUS-a, pod nazivom „Nisam u javnom interesu“. U njoj možete čuti najznačajnije delove diskusije na protestnoj tribini održanoj 10. novembra u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“, kao jednom od ključnih događaja ove kampanje.

U drugom delu epizode gostovali smo u Alternativnom kulturnom centru Gnezdo, na proslavi njihovog 6. rođendana.

Domaćin emisije: Aleksandar Gubaš

Izbor muzike: Katarina Dragonjić, kreatorka omladinskih programa u AKC Gnezdo

Ovaj sadržaj je kofinansiran od strane EU.
Sadržaj je isključiva odgovornost redakcije Sceniranja i Asocijacije NKSS i ne mora nužno odražavati stavove EU.

#250 – Asocijacija NKSS + ULUS + Stanica / kampanja #nisamujavnominteresu

Sceniranje
250. epizoda Sceniranja je posvećena kampanji #nisamujavnominteresu koju organizuju ULUS i Asocijacija NKSS

U prvom delu emisije Vojislav Klačar (ULUS), Ana Vuković, Sanja Radulović (NKSS), Miloš Janjić (Stanica) su približili koncept aktuelne kampanje, kao nastavak saradnje udruženja sa ciljem uticaja na lokalne i nacionalne kulturne politike, i ostvarivanja potreba svojih članova.

250. epizoda Sceniranja je posvećena kampanji #nisamujavnominteresu koju organizuju ULUS i Asocijacija NKSS

U prvom delu emisije Vojislav Klačar (ULUS), Ana Vuković, Sanja Radulović (NKSS), Miloš Janjić (Stanica) su približili koncept aktuelne kampanje, kao nastavak saradnje udruženja sa ciljem uticaja na lokalne i nacionalne kulturne politike, i ostvarivanja potreba svojih članova. Naglasili su da Cvijeta Zuzorić, Sajam, radnici Pošte, savremena kultura i umetnost nisu u javnom interesu.
Slušaoci su pozvani da dođu sa svojim predlozima i aktivnostima na javni događaj ispred Cvijete Zuzorić 10.11. u 17h, a potom i da isprate ostale planirane događaje u narednom periodu

U drugom delu emisije, prilog o novosadskim festivalima Filmski front i Experimental Superstars.

Emisiju vodio: Aleksandar Gubaš

Muzika: ULUS krizni štab

Ovaj sadržaj je kofinansiran od strane EU.
Sadržaj je isključiva odgovornost redakcije Sceniranja i Asocijacije NKSS i ne mora nužno odražavati stavove EU.

#249 – Mina Milošević, Ana Ogrizović / scenariranje

Sceniranje
Ko su mladi dramaturzi i scenaristi koji odvažno zakoračuju na domaću scenu?
Ko su mladi dramaturzi i scenaristi koji odvažno zakoračuju na domaću scenu? Pričali smo o tome u 249. epizodi Sceniranja sa dve predstavnice svoje generacije:

– Mina Milošević je masterirala teoriju dramskih umetnosti i medija na FDU. Autorka je nekoliko drama (Lizistrata, Ibzenove aveti i Sati), dramaturškinja je u više predstava i autorka scenarija za strip „Tačka ključanja: ka feminističkoj utopiji“. Pisala je filmske i pozorišne kritike.

– Ana Ogrizović završava master studije dramaturgije na FDU. Njena drama „Lilit na Zemlji“ ušla je u uži izbor konkursa Sterijinog pozorja za najbolji domaći dramski tekst. Svoju prvu zbirku poezije „Ovde ne cvetaju bugenvilije“ predstavila je na ovogodišnjem Beogradskom Sajmu knjiga.

Emisiju vodiili: Tamara Broćić i Aleksandar Gubaš

Izbor muzike: Višnja Brnjas, projektna koordinatorka u Fondu B92

#248 – Ivan Bakrač, Milan Milosavljević / oktobar nezavisnog filma

Sceniranje
U ovom mesecu je iza nas jubilarno 20. izdanje festivala Balkanima, a ispred nas zamalo jubilarno 19. izdanje festivala Slobodna zona.
U ovom mesecu je iza nas jubilarno 20. izdanje festivala Balkanima, a ispred nas zamalo jubilarno 19. izdanje festivala Slobodna zona. O ova dva festivala su nam u 248. epizodi Sceniranja pričali:

– Ivan Bakrač, reditelj, scenarista, član Evropske filmske akademije i selektor na festivalu Slobodna zona. Njegov debitantski dugometražni film „Poslije zime“ imao je premijeru na internacionalnom filmskom festivalu u Karlovim Varima.

– Milan Milosavljević, producent, reditelj, montažer i urednik u Akademskom filmskom centru Doma kulture Studentski grad. Zadužen je za organizaciju festivala Balkanima i Alternative Film/Video .

Emisiju vodili: Marija Kozomara i Aleksandar Gubaš

Muzički urednik: Filip Perić, član organizacionog tima Kondenz festivala

Ovaj sadržaj je kofinansiran od strane EU.
Sadržaj je isključiva odgovornost redakcije Sceniranja i Asocijacije NKSS i ne mora nužno odražavati stavove EU.

#242 – Sanja Anđelković, Anastasija Pavić / Mangelos 2023

Sceniranje
Mladi umetnici Željka Aleksić, Sanja Anđelković, Anastasija Pavić, Nikola Radosavljević i Marija Mandić odabrani su u finale nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2023. godinu.
Mladi umetnici Željka Aleksić, Sanja Anđelković, Anastasija Pavić, Nikola Radosavljević i Marija Mandić odabrani su u finale nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2023. godinu. Ko će od njih dobiti priliku za rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu, biće poznato posle razgovora sa žirijem i proglašeno 6. jula u 19h na otvaranju njihove zajedničke izložbe u Galeriji Remont. Izložba će za javnost biti otvorena do 5. avgusta 2023.

Nagrada „Dimitrije Bašičević Mangelos“ nosi ime našeg značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti. Dodeljuje se godišnje, u saradnji sa Residency Unlimited (Njujork) i uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork).

U 242. Sceniranju smo predstavili svih petero finalista, od kojih su nam u studiju gostovali Sanja Anđelković i Anastasija Pavić.

Emisiju vodili: Teodora Marković i Drvoduh Šumski

Muziku birala: Ivana Đorđević, istoričarka umetnosti i članica Remont tima