Ovaj opis biće kratak, ali iz srca. Vreme je da kažemo doviđenja Tehnopolisu, u ovoj epizodi bavimo se tom jednom jedinom vešću. Detalji su u minutima pred vama, neizmerno vam hvala na svemu!
Prolećni Apple desio se pre proleća, imamo nove uređaje i novi čip.
Fokus događaja bio je na Ultri, ali ne Samsungovoj. Apple je predstavio novi čip, M1 porodica bogatija je za čip pod imenom M1 Ultra.
Na Ultri je novi Mac Studio, uz njega stigao je i Appleov ekran, a silicijumsko osveženje dobili su iPhone SE i iPad Air. Sve to, tradicionalno, ispratili smo odmah posle događaja.
Borba za istinu ovih dana vodi se na sve strane i svim sredstvima.
Ukrajinu kao temu nemoguće je zaobići, pa to nismo uradili ni mi. Šta više, za tim nema nikakve potrebe, budući da smo stigli do tačke u kojoj je i rat tehnološka tema. U ovoj epizodi bavimo se svim aspektima koje smo do sada sagledali, a tiču se ratnog sukoba koji nam se doslovno dešava pred očima, na svim ekranima, „u lajvu“.
Tačku „razno“ popunila su nova dešavanja na sceni operativnih sistema, Facebookov berzanski sunovrat, Steam Deck i novi pokušaj Trampa da se vrati na društvene mreže, tako što će napraviti svoju. „Istina (Truth Social)“, kako se zove nova društvena mreža koja ovih dana kreće u Americi, omogućiće vam da istinujete i reistinujete, a sve to zahvaljujući open source tehnologiji (Mastodon) koja umalo da nestane iza kulisa Istine.
Vreme je za poslednji pozdrav prvom velikom telefonu i novu reč.
Note je mrtav, živeo Note, to jest Ultra. Ultra je sada ono što je nekada bio Note, Samsung je u pokušaju da pojednostavi svoje brendove ukinuo ime koje preko deset godina služi kao sinonim za veliki telefon. Čak je i Apple na kraju poklekao i napravio veliki telefon, ali Samsung misli da ima novog trend setera.
No, o tome će biti reči drugom prilikom, sada se bavimo prvim Samsungovim raspakivanjem u 2022. koje je donelo Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra. Uz njih su stigli i novi tableti, kako stvari stoje, sve je ostalo u senci prelaska iz Notea u Ultru i nove reči kojom je Samsung hteo da pokaže gde je ovogodišnji ključni napredak.
Dok ne stignu na test, bavimo se onim što smo čuli i videli iz druge ruke. Hvala na slušanju!
U drugoj polovini januara: Microsoft bi da kupi Activision Blizzard, Google ukida besplatni G Suite, avioni se nisu spremili za 5G, a mi se spremamo za novo ime i nove boje.
U drugoj polovini januara: Microsoft bi da kupi Activision Blizzard, Google ukida besplatni G Suite, avioni se nisu spremili za 5G, a mi se spremamo za novo ime i nove boje.
Iako će, kako kažu, biti tek treći gejming igrač, sve oči javnosti i regulatora uperene su u Microsoft koji bi za rekordnih skoro 70 milijardi da kupi kompaniju koja stoji iza imena kao što su Warcraft, Overwatch, Call of Duty, ali i Candy Crush.
Google je počeo sa slanjem obaveštenja o gašenju besplatne usluge G Suite, a koja će do jula 2022. godine omogućavati svima koji su se na vreme registrovali da ono što danas zovemo Google Workspace koriste besplatno. Posle toga – kako se ko snađe, a mi se u ovoj epizodi bavimo alternativama i šta čeka sve one koji su se ozbiljno naslanjali na ovu besplatnu uslugu.
5G se umešao u američki avio saobraćaj, a na domaćem tržištu dešava se promena koja preti da ugrozi prošlogodišnju akviziciju koja nam je izlazila iz frižidera. Tačka razno se ustalila, a na njoj su ovog puta čipovi, Google i EU u koštacu sa ciljanim oglašavanjem, Samsungovo raspakivanje i Appleova vreća novca za koju bi Srbija morala da radi više od godinu dana.
Spisak načina na koje možete ostati bez privatnosti svog jedinstvenog matičnog broja bogatiji je za još jednog, ozbiljnog člana.
Priča o problematici ličnih podataka u digitalnim zelenim sertifikatima koju je nedavno objavio BBC News na srpskom, odvela nas je u šumu u kojoj smo poterali zeca, a isterali vuka. Uprkos tome što je JMBG uklonjen sa javnog dela sertifikata, ipak je i dalje njegov neodvojiv deo, skriven tako da ga je lako otkriti.
Da ovo ne bude epizoda samo teških tema možemo zahvaliti ovogodišnjem CES-u koji ne da nije propao, već je bio i zanimljiv. U mnoštvu tehnologija, uređaja i čipova, razvija se budućnost jedne industrije za koju i dalje vezujemo veštine koje tehnologija polako ali sigurno prevazilazi.
Apple je postavio novi rekord, a u ovoj epizodi pokazali smo da odlično baratamo brojevima, kako na srpskom, tako i na engleskom. Naši brojevi za 2021. su sjajni, pa vam se zahvaljujemo na našoj najboljoj godini koja ne bi bila moguća bez vas.
Tehnički problemi, nestašica čipova, Web3, lomljeni telefon, čudo svemirske tehnike i srpsko tehnološko odrastanje obeležili su 2021. godinu, ako nas pitate.
Ne samo da gotovo da nema ko nije prestajao da radi u 2021. godini, kao šlag na torti nestašice čipova i pomenutih problema stigao je Log4shell koji će godinu iza nas dugo činiti nezaboravnom.
Na vedrijoj strani priče o 2021. našli su se Web3 kao novo ime za novu generaciju ideja, tehnologija i ljudi na webu, Samsung Galaxy Z Fold3 kao „telefon godine“, a u nekoliko minuta oduševismo se čudom tehnike zvanim James Webb teleskop, koje je poletelo put tačke sa koje će probati da pogleda u vreme nastanka univerzuma. Srbija je nastavila sa svojim tehnološkim odrastanjem, ne samo da smo pričali o ozbiljnim temama, dobili nove stvari na našem tržištu i ukidanje roaminga sa komšilukom, internet je bio tema koja izlazi iz frižidera.
Veliko hvala na svim slušanjima u 2021, činite da ovo što radimo bude veliko zadovoljstvo. Želimo vam sve najbolje u 2022. godini, da bude onakva kako je zamišljate, a mi ćemo dati sve od sebe da opradvamo poverenje iz prethodne.
Kako je vođenje dnevnika postalo najveći tehnološki problem čovečanstva.
Pitanja je puno, a sva se vrte oko dva imena: Log4j i Log4shell. Da bismo shvatili razmere problema kog mnogi zovu najvećim problemom koji je internet imao u poslednjih desetak godina, morali smo pitati eksperta. U gostima nam je, ponovo, Jovan Šikanja, application security analyst u kompaniji Learnupon i naša desna ruka za tehnološku sigurnost i bezbednost.
U 40ak minuta ove epizode stali su svi odgovori koje smo zajedničkim snagama potražili, pa se nadamo da će vam spoj naše radoznalosti i Jovanvog znanja biti dovoljan da ovaj fenomen stavite u direktorijum sa poznatim stvarima.
Veliko hvala Jovanu na vremenu (zapratite ga na Twitteru @Joshibeast), a vama na slušanju!
Kina je, uz zahteve koje možemo pretpostaviti, Appleu tražila da njihove mape ostrva koja su u sporu sa Japanom prikaže većim nego što stvarno jesu. Ipak, scena nije spavala zbog nečeg drugog, log4shell preti da preuzme titulu najvećeg tehnološkog problema veka.
Dok smo se bavili navodnim „neobavezujućim“ ugovorom između NRK i Applea iz Kalifornije, u Edge su ušli demoni Internet Explorera, pa Microsoftu nije preostalo ništa drugo nego se ponaša kako jednom IE-u dolikuje. Log4shell, exploit koji koristi propust u „običnom“ svetu malo poznatom alatu koji se zove Log4j, probudio je prvo sistem administratore, a onda i celu tehnološku javnost.
U ovoj epizodi načinjemo ovu temu, uz sada već tradicionalnu tačku razno na kojoj su obeležavanje gužvi u Google Mapsu u Srbiji, Samsung Galaxy Z Flip3, Rusija, Instagram i Google Play Games za Windows. Na vedrijoj strani je Google sa svojom retrospektivom godine u kojoj smo saznali šta je obeležilo pretraživačku 2021. godinu.
Spotify je poslušao Adele umesto nas, Apple tužio NSO umesto nas, novi Snapdragon će nam tražiti lice i kada to mi ne tražimo, a Jack Dorsey više nije direktor Twittera, iako ni to nismo tražili.
Spotify je poslušao Adele umesto nas, Apple tužio NSO umesto nas, novi Snapdragon će nam tražiti lice i kada to mi ne tražimo, a Jack Dorsey više nije direktor Twittera, iako ni to nismo tražili.
Iako su korisnici tražili da se automatsko nasumično preslušavanje albuma vrati na ono što jedino ima smisla, Spotify se prihvatio razuma tek kada je Adele to tražila. Apple je tužio NSO zato što su hakovali „naše“ iPhone, što, kako stvari stoje, ipak ima utemeljenje.
Jack Dorsey podneo je ostavku na mesto direktora Twittera, pa ostaje nada da će Parag Agrawal, njegov naslednik, uspeti da nastavi stvari koje je Dorsey započeo, poput usvajanja kriptovaluta ili decentralizacije.
Na marginama 137. Tehnopolisa bavimo se novim Snapdragonom za sledeću godinu koji će, pored toga što će i dalje biti sporiji od ovogodišnjeg Appleovog A15, pokušavati da vam prepoznaje lice i tada kada vi to od njega niste tražili, australijskim zakonima i kineskim mobilnim tržištem u oktobru.