Podcast Pitajte Đuru – Građani Srbije su kolateralna šteta kontrole migranata koji ulaze u EU

Ulaz-izlaz sistem ulaska u zemlje Evropske unije (EES) možda neće zaživeti jer bi on podrazumevao ogromne gužve na granicama.
Ulaz-izlaz sistem ulaska u zemlje Evropske unije (EES) možda neće zaživeti jer bi on podrazumevao ogromne gužve na granicama. Prosečno po osobi, zadržavanje bi bilo 15 minuta zbog uzimanja otisaka prstiju, skeniranja lica i kontrole pasoša.

Zbog svega toga će ga najverovatnije u maju 2025. zameniti ETIAS sistem ulaska u zemlje Evropske unije, koji podrazumeva elektronsku kontrolu ko, kada i koliko ostaje na teritoriji EU, bez uzimanja biometrijskih podataka na graničnim prelazima.

Onlajn prijava će morati da se popuni najmanje 96 sati pre putovanja. Ona podrazumeva unos podataka iz pasoša i isključivo elektronsku uplatu 7 evra preko aplikacije, koju će moći da izvrši i treće lice u vaše ime. Prijava će važiti 3 godine ili do dana važenja pasoša. Oslobođeni plaćanja biće mlađi od 18 i stariji od 70 godina.

Ovaj sistem neće se odnositi na građane Srbije koji imaju dozvole boravka u EU po raznim osnovama i za one koji imaju dvojna državljanstva, tj. pasoše neke od zemalja EU.

I dalje ostaje ograničenje koje podrazumeva da u periodu od 6 meseci zbirno u svim zemljama EU, boravak ne sme biti duži od 90 dana.

Gost: Aleksandar Seničić, direktor YUTA